Knjiga kao poklon za majčin dan

Majčin dan, kojeg obilježavamo 12. 5., prilika je da pokažemo svojoj majci koliko nam znači i koliko je posebna. To možemo učiniti malim znakom pažnje. Umjesto klasičnog buketa ruža, zašto ne bismo poklonili nešto što će trajati vječno i uvijek iznova razveseljavati našu majku? A to je ni više ni manje nego - buket knjiga?

Kroz preporuke u nastavku, želimo vam pomoći pronaći poseban poklon koji će oživjeti emocije i donijeti osmijeh na lice vašoj najdražoj osobi. 

BEZVREMENSKI I SUVREMENI KLASICI:

Prohujalo s vihorom - knjiga prva - epski roman o ljubavi i ratu nezaboravna je kreacija opčinjavajućih prizora i uzbudljivih likova, tako živih da najdublje osjećamo njihove strahove i čežnje. Scarlett O’Hara i Rhett Butler pripovijedaju bezvremensku priču o opstanku u najtežim uvjetima i dvoje su najčuvenijih ljubavnika nakon Shakespeareovih Romea i Julije.

Scarlett O’Hara uživa u bezbrižnom mladenaštvu na Tari. Toj svojeglavoj ljepotici zelenih očiju zabavno je preotimati udvarače drugim djevojkama i šarmirati gospodu, a ljubavni jadi koje time izaziva najmanja su joj briga. Ona je sebi namijenila naočitog Ashleyja Wilkesa, i kao i uvijek, sigurna je u svoj uspjeh. Ali Ashley je zaručen za svoju rođakinju Melanie, i Scarlettin svijet okreće se naglavce. Atlanta je zahvaćena ratnim požarom i Scarlett uz pomoć tajanstvenog Rhetta Butlera uspijeva pobjeći na Taru. Ondje više ništa nije kao prije i Scarlett preuzima ulogu glave obitelji. Obijesna i ljupka djevojka postaje odlučna žena koja se s nevjerojatnom snagom brine o Tari i njezinim stanovnicima…

 

Prohujalo s vihorom - knjiga druga prati Scarlett koja je spremna na sve da spasi voljenu plantažu pa se počinje baviti poduzetništvom. Njezin je duh nesalomljiv i sve čega se prihvati uspijeva. Posao cvjeta, no ona i dalje sanjari o Ashleyju. Ipak, kada je Rhett Butler strastveno zaprosi, ona prihvaća. I tada joj je prava sreća doista blizu, ali Scarlett to ne vidi. Taj britak i prkosan par dobije predivnu djevojčicu koju Rhett jednostavno obožava. Vrteći se u krugu međusobnog privlačenja i odbijanja, nad njih dvoje nadvija se sjenka tragedije.

Grad lopova ratni je roman koji na istoj stranici objedinjuje humor, napetost i tragediju te zorno prikazuje očaj ljudi koji su se tijekom Drugog svjetskog rata našli uhvaćeni između dvije suprotstavljene sile. Te najhladnije zime u povijesti, u izgladnjelom gradu pod opsadom, dvojica mladića naći će se u potpuno neočekivanoj, apsurdnoj i beznadnoj avanturi koja će ubrzo poprimiti epske razmjere. Lev, sramežljivi tinejdžer i zaljubljenik u šah, i Kolja, šarmantni vojnik Crvene armije, imaju tjedan dana za naizgled nemoguću misiju: pretražiti opustošenu unutrašnjost Rusije u potrazi za tucetom jaja. Ako se vrate u Petrograd praznih ruku, umrijet će. David Benioff u ovom dirljivom, a ujedno duhovitom romanu, čitatelja vodi na očaravajuće i zastrašujuće putovanje Rusijom u vrijeme Drugog svjetskog rata. Ali, Grad lopova nije tek priča o ratu. Priča je to o odrastanju, o prijateljstvu i ljubavi, hladnoći i gladi, o preživljavanju, hrabrosti i ludosti, i o divljoj avanturi koja je potrajala tek nekoliko dana, a obilježila cijeli život.

 

Roman Mostovi u okrugu Madison prvi je put objavljen 1992. godine, a svoj kultni status potvrdio je više puta: tri godine nije silazio s top-liste bestselera New York Timesa, od čega je čak 38 tjedana bio na prvome mjestu, a 1995. godine proglašen je najprodavanijim romanom u povijesti američkoga nakladništva. Preveden je na brojne jezike i prodan u više od 60 milijuna primjeraka diljem svijeta. Francesca je usamljena Talijanka, kućanica iz Iowe. Dok su njezin muž i djeca na sajmu u Illinoisu, ona upoznaje fotografa Roberta Kincaida, koji je za National Geographic došao snimiti kampanju o mostovima iz okruga Madison. I zaljubljuje se. Potpuno spontano, njihov susret pokazuje se sudbonosnim i oboje osjete neporecivu privlačnost zbog koje se upuštaju u kratku aferu. Četiri dana koja provode zajedno prekretnica su u njihovim životima, no rastrgana između vlastitih želja i odgovornosti prema obitelji Francesca ipak odlučuje potisnuti osjećaje i okončati tu ljubavnu epizodu. U odmaklim godinama Francesca svoja sjećanja odlučuje zapisati u dnevnik, koji pronalaze djeca nakon njezine smrti.

 

LJUBAVNI ROMANI:

Ljubav(i) mog života priča o Emma Blair koja se u svojim dvadesetima udaje za ljubav iz srednje škole i srodnu dušu, Jesseja Lernera. Njih dvoje izgradit će život prema vlastitim mjerilima, u dalekom Los Angelesu, izvan dometa očekivanja svojih roditelja i ograničenja rodnog grada u hladnom Massachusettsu. S karijerama novinarke i snimatelja, Emma i Jesse putuju svijetom i žive punim plućima. No na njihovu prvu godišnjicu braka, Jesse pogiba u nesreći helikoptera na snimateljskom zadatku iznad Tihog oceana. Zajedno s ostalim članovima tima nestaje u dubinama nemilosrdnog mora. U rasulu zbog njegove smrti, Emma ubrzo daje otkaz na poslu i vraća se u roditeljski dom u pokušaju da iznova izgradi život. Godinama kasnije, sada u svojim tridesetima, ona susreće starog prijatelja Sama i ponovno se zaljubljuje. Kad se njih dvoje zaruče, čini se da je Emi pružena nova prilika za sreću… sve dok se odjednom ne pojavi Jesse. Godinama nakon što je nestao i proglašen mrtvim, Jesse je pronađen u moru nedaleko od pustog otočića usred oceana - i sada se vraća kući, odlučan nastaviti život s voljenom Emmom. Našavši se iznenada u ljubavnom trojcu sa suprugom i zaručnikom, Emma sada mora shvatiti tko je ona i što želi. Ali tko je ljubav njezinog života? Može li žena jednako voljeti dvojicu muškaraca? Nakon uspješnica Sedam muževa Evelyn Hugo, Daisy Jones i Šestorka te Dok nas brak ne rastavi, pred vama je još jedno vrsno djelo ove proslavljene autorice. Onako kako samo ona to zna, Taylor Jenkins Reid ispripovijedala je nesvakidašnju ljubavno-životnu priču koja bi, složit ćete se, bila savršen predložak za film. U iščekivanju najavljene ekranizacije, predstavljamo vam sjajan, četvrti po redu roman Taylor Jenkins Reid u hrvatskom prijevodu.

 

Jedan dan gorkoslatka je romansa koja započinje 15. srpnja 1988. na Dan svetog Swithina, britanskoj varijanti Dana svisca. Emma i Dexter provode noć nakon što su diplomirali. Između njih razvija se neobičan odnos čije uspone i padove pratimo tijekom idućih dvadeset godina - uvijek na isti dan, 15. srpnja. Ona je ljevičarka koja želi spasiti svijet, protivi se imperijalnoj politici zapadnog svijeta, radi u meksičkom restoranu, putuje s kazališnom grupom, no zapravo se želi baviti pisanjem… On je dokoni sin dobrostojećih roditelja, plejboj koji uživa u izlascima i lijepim ženama. Njegova je karijera mladog voditelja glupavih televizijskih emisija u usponu. Dijeli ih previše razlika? Ne, između njih postoji ono nešto…

LIJEPA KNJIŽEVNOST:

Sutra bit će bolje poluautobiografski je roman Betty Smith, autorice omiljenog klasika „Jedno drvo raste u Brooklynu“. Priča je to o Margy Shannon – stidljivoj, željnoj i radosno optimističnoj ženi – i njezinoj potrazi za nečim boljim od bijede i siromaštva u kojima živi. Margyni roditelji nisu znali za drugo osim nestašice, boli i teškog rada, a život kakav su živjeli potpuno ih je istrošio. Majčino nezadovoljstvo ulogom kućanice i očeva rezerviranost rezultiraju napetim obiteljskim životom u kojem njihova kći nema pravo glasa. Ali Margy, mlada žena koja je upravo dovršila školovanje, još uvijek se čvrsto drži nepokolebljive nade i vjeruje da je bolji život moguć. Njezini ciljevi su dovoljno jednostavni – pronaći muža kojeg voli, roditi djecu i živjeti u lijepoj kući u kojoj njena djeca neće znati za oskudicu niti se skrivati od roditeljskih svađa ili strahovati od nepravednog i okrutnog kažnjavanja. Kada upozna Frankieja Malonea, čini se da bi njezini snovi mogli biti ispunjeni. Ali život je za Margy pripremio bolna iznenađenja koja će staviti na kušnju njezinu vjeru i optimizam. Dok se bori s prihvaćanjem neočekivanog smjera kojim je krenuo njezin život, Margy mora odlučiti hoće li prihvatiti sudbinu ili odlučno krenuti prema onome što zaista želi. Sutra bit će bolje ispričana je s jednostavnošću, nježnošću i humorom, onako kako to zna samo Betty Smith. 

 

TRILERI I KRIMINALISTIČKI ROMANI:

Posljednje što mi je rekao postavlja pitanje - koliko je daleko spremna ići u potrazi za istinom koja se krije iza nestanka njezina muža... Prije nego što je nestao, Owen Michaels svojoj je voljenoj ženi uspio dostaviti poruku: Zaštiti je. Unatoč zbunjenosti i strahu, Hannah Hall točno je znala na koga se poruka odnosi: na Bailey, Owenovu šesnaestogodišnju kćer, koja je kao dijete tragično izgubila majku i koja ne želi imati apsolutno ništa sa svojom pomajkom. Dok Hannini očajnički pozivi ostaju bez odgovora, a agenti FBI-a privode Owenova šefa, Hannah shvaća da njezin muž nije onaj za kojeg se predstavljao i da je ključ za otkrivanje njegova pravog identiteta i stvarnog razloga nestanka možda upravo Bailey. Hannah i Bailey zajedno počinju tragati za istinom. A spajajući djeliće Owenove prošlosti, grade i novu budućnost. Budućnost kakvu nijedna od njih nije mogla predvidjeti.

 

PUBLICISTIKA:

Knjiga koju preporučamo svim ženama -  Žene koje trče s vukovima. Intuicija je blago ženske psihe. Ona je poput nekog rašljarskoga oruđa ili poput kristala kroz koji se može gledati uz nevjerojatan unutarnji vid. Ona je poput mudre starice koja je uvijek s vama, koja vam točno kaže o čemu se radi, točno vam kaže treba li ići lijevo ili desno. Ona je oblik One koja zna, stare La que sabé, Divlje žene. Predani pripovjedači uvijek su negdje pod nekim brežuljkom do koljena u prašini priče, uklanjaju stoljeća prljavštine, kopaju po slojevima kultura i osvajanja, broje svaki friz i fresku priče koje mogu pronaći. Koji put se priča raspala u prah, kojiput nedostaju ili su izbrisani dijelovi ili detalji, često je oblik sačuvan, ali boja uništena. No, čak i onda, svako iskapanje u sebi sadržava nadu da će se naći čitavo tijelo priče, netaknuto i u jednom komadu. Sljedeća priča upravo je takvo nevjerojatno blago. Stara ruska bajka “Vasilisa” priča je o inicijaciji žene u kojoj nedostaje nekoliko bitnih kostiju. U njoj se govori o shvaćanju činjenice da većina stvari nije onakva kakvima djeluju. Mi žene prizivamo svoju intuiciju i instinkte da bismo pronjušile stvari. Koristimo se svim našim osjetilima kako bismo iscijedile istinu iz stvari, izvukle okrepu iz ideja, vidjele što se može vidjeti, znale što se može znati, postale čuvaricama kreativne vatre i usvojile intimne spoznaje o ciklusu život/smrt/život čitave prirode – takva je žena koja je prošla inicijaciju. Priča o Vasilisi pripovijeda se u Rusiji, Rumunjskoj, Poljskoj i diljem baltičkih zemalja. Kojiput se zove “Lutka”, a kojiput “Vasilisa Premudra”. Nalazimo dokaze arhetipskih korijena te priče koji sežu bar do starih kultova Božice konja koji su stariji od klasične grčke kulture. Priča sadržava prastaru kartu psihe o uvođenju divlje božice u podzemni svijet. Radi se o prožimanju ljudskih žena s primarnom instinktivnom moći Divlje žene, intuicijom. Priču mi je prenijela teta Kathé. Započinje jednom od najstarijih pripovjedačkih fraza: “Bila jednom, a možda i nije…” Ta paradoksalna rečenica treba upozoriti dušu slušača da se ta priča događa u svijetu između svjetova gdje ništa nije onako kako se isprva čini. Pa započnimo.

 

Godinu starija, godinu bolja začinjen je inspirativnim citatima i komičnim anegdotama koje će vaša će majka pročitati u jednom dahu. S razigranom duhovitošću, praktičnim savjetima i mudrim opažanjima, autorice bestselera Kako biti Parižanka u svakoj prilici ovaj se put hvataju u koštac s pariškim umijećem odrastanja. Dok progovaraju o ljubavi, zavođenju, modi i spojevima, ali i o obitelji, poslu, samačkom životu i prihvaćanju nesavršenosti, Caroline de Maigret i Sophie Mas opet će vas zabaviti, izreći ono što ne očekujete čuti, ali baš onako kako to želite čuti. U isti mah dirljiv i urnebesno smiješan, ovaj divan vodič bez dlake na jeziku pronicljivo ilustrira što to znači biti punokrvna žena.